GALERIA E MOISIUT

Miresekeniardhur tek galeria e satires politike 'Moisiu'. Krijimet e kesaj faqjeje tentojne te ekspozojne disa nga te vertetat e gjithditura, sidoqofte skandaloze te personazheve politike shqiptare. Vlen per tu vlersuar se keto punime jane montazhe fotografike ne frymen e karikaturistit dhe godasin ne te gjitha drejtimet njesoj.

Tuesday, July 11, 2006

Nikolla ne kryq


Pas skandalit te publikimit te videos, vetem keshtu mund ta shihja figuren e Nikolle Lesit :)

Dekreti09.09.2005 Presidenti i Republikes Alfred Moisiu dekreton si Kryeminister Sali Berishen.

Go east


Pas nje udhetimi te gjate e te lodhshem drejt orientit Presidenti dhe Kryeministri i Shqiperise, arriten te antaresonin vendin tone ne Organizaten e vendeve islamike.

"Berishtons"Thone se ka lindur ne Bedrock, thone se eshte primitiv ne politike, thone se eshte i drejte dhe egoist sa Fred Flingston! Atehere perse mos ta imagjinojme keshtu :)

"Peshku pa uje"


Para 10 vitesh Nano kapi peshkun dhe e hodhi ne uje pas nje qeverisje te gjate. A mendoni se dhe Rama do e realizoje nje gje te tille?

Davidi


Shekuj me pare davidi mundte Goliadin, nderkohe qe ne Shqiperi Berisha mundte komunizmin. Kjo arsye e coi skulptorin te ngrinte ne mermer statujen e ketij te fundit :)

Mona Lisa?!


Ka rreth 20 vite qe eshte pjese e politikes shqiptare dhe ka nje vecori qe e paralelizon me Mona Lisen! Ai sheh gjithandej. Majtas, djathtas, lart, poshte, nga individet, nga partite politike, nga maxhoranca, nga opozita, nga institucionet e pavarura etj. etj.
Po te kishte jetuar 500 vjet me pare, sigurisht qe Xhokonda sot do te ishte keshtu.

Darka e fundit socialiste


Ne kete fotomontazh sic mund ti shihni, jane thuajse te gjithe personazhet kryesore te se majtes shqiptare ne darken e tyre te fundit para humbjes se tre korrikut. Nano (qe simbolizon Mesine) Ruci, Pellumbi, Majko, Dokle, Fino, Gjinushi, Ceka, Milo, Malaj, Angjeli e Rama diku ne hije (qe simbolizojne Apostujt) si dhe Xhuveli qe sic te gjithe mund ta kuptojme simbolizon Juden.

Saturday, July 08, 2006

Koncert per "Bajramin" tek mbikalimi

"Idea gjeniale" e Rames nuk u vu dot ne jete pasi policia bllokoi mitingashet sunite, por u realizua nepermjet kesaj karikature.

"TEMA" vjedh Albforumin!


Mes artikujsh per vjedhjet dhe korrupsionin e qeverise Nano dhe administrates Berisha, gjeta te publikuar ne Gazeten Tema karikaturen "Rama, koncert per bajramin tek mbikalimi".
E kisha botuar vetem nje dite me pare tek "Albforumi" dhe Arsen Lypeni nuk kishte humbur kohe per ta bere pjese te gazetes se tij pa marre leje me pare tek une.
Kjo vjedhje me shtyu te krijoj fotomontazhin e publikuar ketu per bri.